ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 97617

معایب بانکداری در جهان امروز

یکی از شاخصه های اقتصاد سالم، توجه به نظام گردش پولی در ایران و جهان است اما از آنجا که بانک مهم ترین دستگاه گردش پول در جهان امروز است، باید به نقد آن پرداخت.
بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از شاخصه های اقتصاد سالم، توجه به نظام گردش پولی در ایران و جهان است اما از آنجا که بانک مهم ترین دستگاه گردش پول در جهان امروز است، باید به نقد آن پرداخت،این یادداشت با نگاهی کلان به بعضی مشکلات اصلی که بانکها برای اقتصاد امروز جهان ایجاد کرده اند می پردازد:
1- اولین اشکال بانکهای دنیا آن است که پولی که وجود ندارد را به افراد قرض یا وام می دهند، به عبارت دیگر از اعتبار خود – و نه از موجودی واقعی – به چندین نفر پول می دهند، مثلاً درنظر بگیرید که یک روز قرار باشد همه مردم شهر اصفهان همه پولهای خود را نقد کرده برداشته و درمیدان بزرگی مثل میدان امام علی جمع شوند،   انروز     است که برای جمع آوری پولشان به بانک می روند، متوجه می شوند اصلاً پولی در بانکها وجود ندارد بلکه همگی طلبکار هستند، این بدان معنی است که بر خلاف قرض رایج که وام دهنده با کم کردن قدرت خرید خود، قدرت خرید وام گیرنده را به همان نسبت زیاد می کند، بانکها یک وام را با اعتبار خود به دهها نفر می دهند و این یعنی گردش پول غلط و ایجاد تورم و شکاف و در نهایت فساد در همه دنیا.
2- اشکال دوم بانکها مسأله بهره آنهاست درنظر بگیرید که بانکها بهره خود را که متناسب با نرخ تورم مثلاً 10% برای سال آینده پیش بینی کرده اند، از 10% به 20% افزایش دهند، آنگاه است تورم سال بعد نیز به 20% خواهد رسید حال اگر آنرا به 30% یا 40% فرض کنند چه اتفاقی خواهد افتاد و ... بالعکس تصور کنید که به جای 10% نرخ سود خود را به 5% کاهش دهند، آنگاه آیا تورم نیز کم نخواهد شد؟ حال اگر آنرا به 2% یا 1% کاهش دهند چه اتفاقی می افتد؟ اگر تورم را صفر درصد پیش بینی کنند و سود خود را همان صفر درصد چطور؟  اینجاست که بعضی اقتصاد دانها پیش بینی کرده اندآنچنان اقتصاد جهانی بهبود خواهد یافت که دولتها می توانند در درازمدت – و نه کوتاه مدت، نه میان مدت – خود را بدون اخذ مالیات اداره کنند!
این پیش بینی شگرف نشان از آن است که از روز تأسیس بانک در جهان تفکر ربوی و نزول خواری که در آن ریشه دوانده،    شکست   خورده است . شاهد این مدعا همین است که الان در دنیا  بی عدالتی  به جایی رسیده که 99% مردم جهان فقط از 1% از سرمایه ها و ثروتها برخوردارند و 1% مردم جهان 99% ثروت جهان را در اختیار دارند.
قابل ذکر است، نسخه هایی که فقهای مسلمان برای حل مشکل ربا و ثروت در بانکها پیچیده اند هیچ کدام درمانگر این سیستم فاسد نبوده، و بلکه همگی مسکنهایی است که با لطایف الحیل و کلاه شرعی و ... می خواهد این اکل میته را از باب اضطرار یا....    مباح جلوه دهد و بدون شک هیچ کدام نتوانسته اند بیماران را درمان کنند، بلکه درد آنرا تسکین داده اما آن ویروس و میکروب خطرناک هم چنان وجود دارد و شالوده بانکها رافراگرفته و ریشه اقتصاد جهان را ویران می سازد.
اگر فقط همین دو دلیل درمذمت بانکها وجود داشت کافی بود که تلاش می کردیم نهادهای مالی جایگزین در همه دنیا برای ریشه کنی این سیستم فاسد تعبیه و طراحی شوند و مردم دنیای این نظام فاسد و مفسد که کاری جز فقیرتر کردن کشورهای فقیر و  فقرای کشورها و ثروتمند کردن کشورهای غنی و اغنیای کشورها و بزرگ کردن شکاف طبقاتی ندارد، رهایی یابند.
برامید تعطیلی و انحلال همه بانکهای دنیا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :