ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 97154

تغییر در آرایش جناح های سیاسی در ایران آینده(پرانتز باز 2

آرایش جناح های سیاسی در ایران میرود تا دستخوش تغییرات اساسی و فراگیری شود.
آرایش جناح های سیاسی در ایران میرود تا دستخوش تغییرات اساسی و فراگیری شود. از آنجا که هر دسته بندی و گروهبندی سیاسی تاریخ مصرف خود را دارد، و روزی به فرجام خود می رسد این بار نیز دسته بندی نیروهای سیاسی ایران به اصلاح طلب و اصولگرا به پایان خط خود رسیده است و به نظر میرسد ساختار آن دیگر جوابگوی شرایط موجود نیست. در این راستا یادآوری چند نکته خالی از لطف نیست:
1-    از آغاز انقلاب ، دو گروه خط امامی و  لیبرال بنی صدری در مقابل یکدیگر قرار گرفته و با اتفاقات سال 59 و 60 استعفای بازرگان فرار بنی صدر و شهادت دکتر بهشتی و رجائی و باهنر و ....) این گروه خط امامی بود که توانست مسیر انقلاب را ادامه دهد و گروه لیبرال ها و بنی صدر از گردونه نظام خارج شدند و البته قاطبه ملت نیز با خط امام همراه شد، در ادامه خط سومی در مقابل حزب جمهوری درست شد که مارکسیستهای انقلابی مثل سازمان مجاهدین انقلاب و .... سردمدار آن بودند که با اتفاقات سال 66 جای خود را به جناح چپ و راست داد که  رهبر  آن مجمع روحانیون و جامعه روحانیت مبارز بودند بعد از انتخابات سال 76 کم کم آرایش جناحها به سمت اصلاح طلب و اصولگرا   رفت  و تاریخ مصرف چپ و راست تمام شد.
2-    نکته قابل تأمل جابجایی افراد از یک جناح به جناح مقابل دیروز خود است که نشان دهنده وجود معیارهای مستقل برای طبقه بندی جدید است به عنوان نمونه آقای هاشمی رفسنجانی بعد از انتخابات مجلس ششم از جناج راست به جناح اصلاح طلب رفت و یا حسین مظفرو    اصغر طاهرزاده از جناح چپ به جناح اصولگرا رفتند و یا آقای ناطق نوری از جناح راست در حالتی میان اصلاح طلب و اصولگرا مردد ماند و .... هم اینک شاهد کوچ آقای علی لاریجانی و دوستانشان به جناح مقابل هستیم و .... ضمناً نقش  احمدی نژاد نیز در تخریب آن جناح بندی اصولگرا جای بحث مستقلی را می طلبد
3-    گاهی هزینه ماندن در یک جناح آنقدر سنگین می شود که فرد برای حفظ خود به جناح مقابل دیروز خود پناهنده می شود، نمونه بارز آنرا در مسئولین دولتی کارمندان و یا مدیران میانی و اعضای هیأت علمی راستی دیدیم که بعد از دوم خرداد 76 برای در امان ماندن از ضربات و آسیبهای جناج چپ ،اصلاح طلب شده و به دامان آنها پناهنده شود. این تغییر بیش از آنکه تغییر فکری باشد، یک حرکت تاکتیکی و احتمالاً پراگماتیستی است. نمونه بارز این افراد آقای هاشمی رفسنجانی است که بعد از آزار واذیتهای دوم خردادی ها درانتخابات مجلس ششم و ... کم کم به دامان آنها پناهنده شد چرا که می دانست مخالفت با جناح اصولگرا، این قدر برای او آزاردهنده و پرهزینه نخواهد بود. و اساساً اصولگرایان به این شدت دشمنان خود را تخریب نخواهند کرد.
4-    در این راه جناح ها متاسفانه بعضابه انحراف کشیده شده اند و سیر اصلی و آرمانهای اولیه خود منحرف شده اند، کمااینکه بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب جناح چپ سابق به دلیل رعایت نکردن تقوای جمعی دچار انحرافات و آسیبهایی شد و بعضاً جناحهایی مورد طمع و سوء استفاده بیگانگان و دشمنان در تاریخ انقلاب واقع شده و خواهند شد.
5-    اینکه معیارهای چینش جناحهای جدید بر چه چیزی استوار باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این راستا باید مراقبت کرد اولاً هیچ جناحی از دایره انقلاب بیرون نماند چه آنکه دوجناح کشور بنابر فرموده رهبر انقلاب مثل دو بال برای پیشرفت می مانند و ثانیاً بتوان با آن معیارها بیشترین پوشش را برای گروههای هم سو درنظر گرفت و به اصلاح جامع و مانع    باشد.
6-    به زعم بعضی از سیاسیون معیار جناح بندی آینده اخلاقی خواهد بود و به عنوان مثال افرادی که فرصت طلب هستند در یک جناح و افرادی که وفادار و استوار هستند در گروه دیگر جای خواهد گرفت ولی این معیار به عنوان یک راهکار یا رویکرد برای همه افراد قابل تعریف است و نمی توان آنرا معیار تقسیم بندی داشت.
7-    شاید معیار دیگری الزام به خط امام خمینی ویا فاصله   گرفتن از آن است که نوعی بازگشت به مبناهای اول انقلاب است ولی مشکل این تقسیم بندی خارج ماندن جناج دوم از چتر انقلاب خواهد بود که خطرناک است.
8-    و در نهایت باید معیارهای شفاف و روشن شده و هر دو جناح در انتخابات ریاست جمهوری 96 به مصاف یکدیگر آیند و با   ساختار         جدید و اسامی جدید به رقابت با یکدیگر برخیزند. همه آزمایش شده و خواهند شد :والله لتغربلن غربله وولتبلبلن  بلبله حتی یخرج من الغربال خلق کثیر تا اینکه روزی به  امت اسلامی واصل شویم که در آن همه ید واحد، تحت ولایت امام هستند وخبر از جناح بندی های    تفرقه  افکن نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :