ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 62437

بررسي افزایش سن بی حجابی دختران در مصاحبه با دكتر مطيع؛

کار بر روی حجاب دختران باید خودجوش باشد نه دولتی

رویش نیوز- سرویس گفتگو: در کوچه و خیابان که پا می گذاشتیم، زمان های قدیم را می گویم، اگر دختری در سن هفت يا هشت سالگی با حجابی نادرست به کوچه می آمد همه چشم ها خیره به او باقی می ماند نه اینکه بخواهیم بگوییم که آن چشم ها خیلی کارشان خوب بود، نه؟ اما برای همه تعجب آور بود که دختری با این سن بدون حجاب وارد جامعه شده است، اما در این روزها وقتی که برای تفریح خانواده را روی کار می کنی و با کلی زحمت و دردسر به مکانی تفریحی می روی دخترانی را می بینی که شاید در سنین دوازده، سیزده سالگی هستند و بدون آنکه ذره ای رعایت حجاب را کرده باشند در حال خودنمایی هستند، این معضل را بهانه ای کردیم برای مصاحبه با دکتر حسین مطیع، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، کارشناس و محقق دینی تا در مصاحبه ای به ارائه راهکارهایی برای پیشگیری و درمان این معضل بپردازیم. گامی هر چند کوچک و ساده.
رویش نیوز- سرویس گفتگو: در کوچه و خیابان که پا می گذاشتیم، زمان های قدیم را می گویم، اگر دختری در سن هفت يا هشت سالگی با حجابی نادرست به کوچه می آمد همه چشم ها خیره به او باقی می ماند نه اینکه بخواهیم بگوییم که آن چشم ها خیلی کارشان خوب بود، نه؟ اما برای همه تعجب آور بود که دختری با این سن بدون حجاب وارد جامعه شده است، اما در این روزها وقتی که برای تفریح خانواده را روی کار می کنی و با کلی زحمت و دردسر به مکانی تفریحی می روی دخترانی را می بینی که شاید در سنین دوازده، سیزده سالگی هستند و بدون آنکه ذره ای رعایت حجاب را کرده باشند در حال خودنمایی هستند، این معضل را بهانه ای کردیم برای مصاحبه با دکتر حسین مطیع، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، کارشناس و محقق دینی تا در مصاحبه ای به ارائه راهکارهایی برای پیشگیری و درمان این معضل بپردازیم. گامی هر چند کوچک و ساده.alt

در زمان های قدیم نهایت سن بی حجابی که در بین دختران بود، سنی در حدود 7 تا 9 سال بود، اما هر چه که پیشتر می رویم این سن بالاتر می رود، یعنی در حال حاضر چیزی که در بین دختران اجتماع شاهد هستیم بالا رفتن این سن تا حدود 13 سالگی می باشد این فضا به چه دلیلی به وجود آمده است؟

اولین دلیل طبق معمول بر می گردد به خانواده ها، که به دلیل فضایی که بر آنها حاکم شده نسبت به حجاب بچه هایشان کوتاهی می کنند، چون بچه ها 8 تا 10 ساله بیشترین تأثیر گیری را از خانواده خودش می گیرد، خانواده های ما تحت تأثیر یک سری هجمه ها و فشارهایی هستند مثل فشار ماهواره، یا یک سری فشارهای عقیدتی و مذهبی که سهل انگاری دینی و بی بند و باری دینی را قبحش را ریخته است و وقتی که قبحش ریخته شود این اتفاق می افتد لذا اولین عامل خانواده ها به خصوص مادران هستند چرا که نوع پوشش مادران بر روی دختران فوق العاده اثر گذار است، عامل دوم محیط است که دبستان محیط این بچه ها است که می نشینند دور هم و در مورد لباس هایی که در میهمانی ها می پوشند یا در بقیه محیط ها برای یکدیگر صحبت می کنند و اگر کسی میانشان بگوید من پوشیده می روم بیرون بقیه او را مسخره می کنند، یعنی ممکن است مورد استهزاء قرار بگیرد از طرف همسن و سالان خودش؛ یک عامل دیگر هم هست که فتاوی است که بعضی از مراجع در مورد سن بلوغ دختران داده اند که البته این عامل آنچنان مؤثر نیست، چون عموماً وقتی از چنین کسانی می پرسیم مقلد چه کسی هستید اصلا نمی دانند مرجع تقلید چه کسی است؟ و مقلد یعنی چه؟ عامل چهارمی هم وجود دارد که فروشگاه های لباس کودک، برای دختر ده ساله به راحتی می توان لباس مناسب خرید.

آیا این قضیه با بلوغ زودرس در ارتباط هست؟

حتما این طور است، عواملی که بلوغ زودرس را ایجاد می کند، محیط، تغذیه، عوامل محرک است عوامل محرک، که در محیط مدرسه هست، در موبایل و اینترنت و ماهواره هست، عوامل محرک خیلی نزدیک است برای بچه ها و اینها چیزهایی است که دختران و پسران ما می بینند برایشان محرک است و متأسفانه تأثیر بر روی آنها می گذارد.

برای بنیادی کردن عفاف در کودکان چه باید کرد، چون خانواده تا یک حدی می تواند بر روی کودکان نظارت داشته باشد به محض ورود کودک به اجتماع مورد هجمه های فراوان تبلیغاتی قرار می گیرد؟

به نظر من بهترین کار شروع از خانواده ها است و کسانی که می خواهند کار کودک بکنند، اول باید خانواده ها توجیه شوند، کسانی که می خواهند کار کودک کنند و بر روی بچه ها تأثیر گذار باشند از سنین دبستان شروع نمایند شروع به تربیت، هر کدام باید چند نفر را تحت پوشش و حمایت فرهنگی خود قرار دهیم و تربیتشان کنیم.

کار تربیتی را چطور می توان خودجوش آغاز کرد؟

دقیقا باید خودجوش باشد، یعنی اصلا دولتی نباشد، چون دولت تازه کار را خراب می کند، اگر می خواهد فقط کمک کند ولی دولتی نباشد و بعد در قالب مسجد محل باشد یا محیط های فامیلی استفاده کند.

چه راهکارهایی می تواند این کار خودجوش داشته باشد؟

یک اینکه در مسجد محل هر کسی که می تواند نوجوانان و جوانان را در حد توانایی خود دور هم جمعشان کند، بعد در فامیل مثلا ده جوان خوب داریم که حیف است هدر بروند جلسه بگذارند، اردو ببرندشان، کتاب بخوانند و هزار کار دیگر، از همین مراکز فرهنگی می توان شروع کرد. حلقه های پنج نفری را تشکیل دهند و آرام آرام نوجوانان را به سمت دین هدایت کنند، راه این کار اصلا کار کلان و کار دولتی نیست، مثلا شما از وزارت ارشاد چه توقعی دارید؟ اصلا چقدر دلسوزی وجود دارد در بدنه دولت؟ اینقدر اینها گرفتار کارتابلهای اداریشان هستند که نامه هاشان را امضاء کنند ما بهشان جایزه می دهیم. کار، کار خودمان است. مردمی و خودجوش، باید یک مقدار تواضع کرد، وقت گذاشت و از سن پایین شروع به کار کردن کرد بر روی کودکان خودمان.

تا چه سنی دختران باید آزاد گذاشته شوند قبل از سن تکلیف؟ چون یک سری تأکید دارند که از هفت سالگی دختر حجابش را تمام و کمال رعایت نماید؟

سن شرعی نه سالگی است، بستگی دارد اگر این کار باعث زدگی دختران می شود نباید انجام دهند ما نباید از خدا و پیغمبر جلوتر باشیم، باز این قضیه برای خانواده های مختلف نیز فرق می کند، باید این کار با تشویق، هر ازگاهی جایزه انجام شود، مثلا پدر می رود مسافرت برای دخترش یک چادر سوغات بیاورد، خوب این چادر را دوست خواهد داشت و با آن انس خواهد گرفت. این را باید در خانواده شروع کرد ولی به شکل داوطلبانه، اختیاری و تشویق، از نه سال دیگر باید جدی باشد.

این چادر سر کردن را باید اجبار بشود و جدی گرفته شود از نه سالگی؟

چادر سر کردن اجباری نیست، بلکه حجاب اجباری است، حجاب نه سالگی اجبار می شود.

راهکاری که برای خانواده هایی که هنوز به این اعتقادات پایبند هستند که حالا دچار این قضایا و بی حجابی دخترانشان نشوند چه باید کرد؟ برای پیشگیری این کار چه باید کرد؟

یکی از مهمترین عوامل این است که به نیازهای دختران توجه کنیم، مثلا دختری که نیاز عاطفی اش اشباع شده، در خانه توانسته است خوب خودش را نشان دهند و نیازهای زیبایی شناسانه اش را ارضا کرده است، خودش را از لحاظ زیبایی نشان داده است فرض کنید هر لباسی دوست داشته جلو محارم خودش پوشیده است و بهش محبت شده و توجه شده، فرض کنید این دختر اگر جوراب نو بپوشد و پدرش بگوید آفرین دخترم، جوراب نو مبارک، و بعد یک سری توجهات خاصی به او بشود این دختر اشباع می شود و عقده ندارد، کمبود ندارد این مطمئن باشید که خوب حرف می شنود این نیازی ندارد که تخلف کند، از محبت اشباع شده، خانواده اش دوستش می دارند هر چه می خواهد برایش فراهم است، این چه دلیلی دارد که غیر از مسیر خانواده حرکت کند؟ وقتی دختری کمبود عاطفی نداشته باشد جاهایی که فکرش را نمی کنیم به حرف ما گوش خواهد داد، چرا؟ چون ما یک سری جاها بهش امتیاز داده ایم و اکنون امتیاز می گیریم اما همه در پنهان، تا هفت سالگی به دختر محبت کرده ایم اشباع شده است، بعد از هفت سال که او باید حرف من را گوش بدهد حتما گوش خواهد داد. اگر دختربچه به فرض مثال یک جعبه مداد رنگی نیاز داشت و خانواده حواسشان به نیازش بود این مداد رنگی را در اولین فرصت می خرند و به او می دهند این اثر غیر مستقیم بر او خواهد داشت. در مرحله بعد نیز دستور خدا را باید آرام آرام شفاف کرد و برای دختران بیان نمود، ابراز همدردی و ایجاد حس مشترک بین مادر و دختر از مسائل بسیار مهم در این قضیه است؛ از موضع خدا باید صحبت کرد نه از موضع عرف جامعه و آدمهای مذهبی تعصبی، از موضع اینکه دستور خداوند است و بایستی که اجرا شود.

قبل از آنکه جامعه دخترانمان را مورد استهزاء قرار دهند، خانواده ها موظفند هم از لحاظ عاطفی و هم به مرور به لحاظ آموزش های دینی آنها را تشویق به حفظ حجاب نمایند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :