ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272312

مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جَنگ موزه ای نیست

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: در مواجهه با دفاع مقدس خطراتی هم داریم و خطر این است که به جنگ موزه ای و به صورت نوستالژی و مناسبتی نگاه شود، در حالی که جهاد همیشه ادامه دارد، اگر اقتصاددان ها و عالمان علوم انسانی این را می فهمیدند وضع ما بهتر از این بود؛ اما مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه ای نیست.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان در اولین وبینار تخصصی «ویژگیهای منحصر بفرد دفاع مقدس و بازتولید آموزه ها، ارزشها و نمادهای ایثار و مقاومت» که به همت بسیج اساتید استان اصفهان برگزار گفت: در مواجهه با دفاع مقدس خطراتی هم داریم و خطر این است که به جنگ موزه ای و به صورت نوستالژی و مناسبتی نگاه شود، در حالی که جهاد همیشه ادامه دارد، اگر اقتصاددان ها و عالمان علوم انسانی این را می فهمیدند وضع ما بهتر از این بود؛ اما مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه ای نیست.

وی با بیان این که این جلسه بهانه ای است برای این که ببینیم آیا با گذشت چندسالی از پایان جنگ، ارزش ها و گزاره هایی که به دست آوردیم برای ادامه راه به درد امروز ما می خورد، گفت: در ابتدا باید این سابقه را پیدا کرد که ایثار و مقاومت به چه میزانی در فرهنگ ما ریشه دارد، همه انبیای الهی مؤمنان را به ایثار و مقاومت دعوت می کردند، تنها نصیحت قرآن هم قیام و حرکت برای خدا است.


ما ملتی بودیم که بارها شکست خوردیم

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان سپس با اشاره به روندی از تاریخ حملات گروه های مختلف از جمله انگلیسی ها، روس ها، رومی ها، افغان ها و مغولان به ایران و نتیجه مواجهه با آن ها، افزود: ما ملتی بودیم که بارها شکست خوردیم و در قراردادهای سیاسی و نه جنگ تکه تکه های ایران را از دست دادیم، در مبارزه با افغان ها در پایان دوره صفوی بسیار ضعیف و مایه سرافکندگی بودیم.

مطیع ادامه داد: از این نوع گذشته تاریخی و مواجهه با دشمنان به این رسیدیم که رزمندگان با میل خود به جنگ می رفتند، وقتی تاریخ را می بینیم دفاع مقدس حماسه بی نظیری بوده است، اگر در مبارزه با نفس و جهاد اکبر پیروز نشویم در جهاد اصغر و مبارزه با دشمن آن هم در فضای رسانه ای و اقتصادی فعلی نمی توانیم به پیروزی برسیم.

خودسازی ضرورت گام دوم بویژه در دیپلماسی خارجی

این استادن دانشگاه با تأکید بر لزوم توجه به خودسازی و مبارزه با نفس و در پی آن تزریق روحیه ایثار و مقاومت در جامعه در عرصه معنویت و اخلاق، بر این نکته که خودسازی در جوان ها امروز بیشتر نیاز است، تاکید کرد و گفت: اگر در گام دوم خودسازی، توسل، توجه و ذکر نداشته باشیم در عرصه های مختلف از جمله دیپلماسی خارجی در مقابله با استکبار و شیاطین کم می آوریم، جوان های ما در دوران دفاع مقدس محکم ایستاده و هیچ وقت فرار نکردند.


روحیه جهادی و انقلابی وارد اقتصاد نشده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با بیان اینکه در ادامه به دنبال این هستیم که به این سؤال جواب بدهیم که از این تجربه چه طور می توان در تحقق گام دوم انقلاب استفاده کرد و گفت: در عرصه علم و پژوهش خیلی به این ایثارها نیاز داریم، ما کم نداشتیم آدم هایی که بعد از جنگ می گفتند شما چیزی نمی توانید بسازید، قسمت هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است، به دانشمندان باید فرصت و میدان داد تا اثرات آن را ببینیم.


اقتصاددان ها هم، حرف های غربی ها یا شرقی ها را تکرار می کنند

وی در ادامه با تأکید بر استفاده از این تجریبات در عرصه اقتصاد، بیان کرد: با صراحت اعلام می کنم که در اقتصاد هیچ وقت انقلاب و اسلام وارد نشده است، البته مجلس دوره قبل مصوبه ای تصویب کرد که امید داریم اجرایی شود که می تواند مقداری مؤثر باشد، اقتصاد باید درون گرا باشد و خودش را بشناسد و روی پای خودش بایستد، خدا کمک می کند به شرط اینکه صداقت داشته باشیم، اما در کل روحیه جهادی و انقلابی در اقتصاد ما نیامده است، اقتصاددان ها هم حرف های غربی ها یا شرقی ها را تکرار می کنند.

مطیع در ادامه به عدالت و مبارزه با فساد اشاره  کرد و از انجام اقداماتی خوبی در این زمینه سخن گفت و ادامه داد: در دفاع مقدس به بهترین نحو عدالت محوری رعایت می شد، عدالت باید در درون ما محقق شده و بعد به جامعه سرایت کند و قانون شود، کارهای خوب قوه قضاییه را در تحقق عدالت باید دید و حمایت فکری و رسانه ای کرد وگرنه عقیم می شود.


در گام دوم دیگر نباید اشتباهات تکرار شود

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان اضافه کرد: محور بعدی استقلال و آزادی است که در این عرصه بسیار خوب بودیم و از خیلی کشورهای جهان جلوتر هستیم و قابل مقایسه نیستیم که خون بهای زیادی برای آن داده شده و زحمات زیادی کشیده شده است.

وی در ادامه به عزت ملی و روابط خارجی اشاره و عنوان کرد: تحقق این مورد به دولت های مختلف بستگی داشته است، در بعضی دولت ها نمره قبولی داشته و در بعضی قبول نشدیم، در گام دوم دیگر نباید اشتباهات تکرار شود، بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب یک بار در سال ۹۷ به آمریکا اعتماد کردیم، چون نسل جدید خیلی آگاه نبود و برای تمام شدن حجت بر نسل جدید باید این کار انجام می شد.

کار کردن با شدت و تلاش بی وقفه در افق بلند بدون تعلق به دنیا باید داشته باشیم

مطیع ایثار و از خودگذشتگی را از دیگر عرصه ها دانست که به خوبی در جنگ متجلی شد و ابراز کرد: قطع تعلق از دنیا یکی دیگر از عرصه هاست، کار کردن با شدت و تلاش بی وقفه در افق بلند بدون تعلق به دنیا باید داشته باشیم، از حرف نو زدن و کار نو کردن و خلاقیت و ابتکار نباید ترسید، هوش، توان و قدرتتان کمتر نیست، شهدای هسته ای این را نشان داده و رستاخیز علمی را شروع کردند، شهید طهرانی مقدم این را نشان داد که بخواهیم می شود؛ تفکر لیبرال و تکنوکرات اما در مقابل این دیدگاه قرار دارد و نگاهشان به غرب است، بچه های جبهه از کار نو و خلاقیت نترسیدند و حماسه آفریدند.


خطر تبدیل جنگ به موزه و نوستالژی

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان تصریح کرد: یکی دیگر از فاکتورهای جنگ جوانگرایی و میدان دادن به جوانان بود، جنگ کارخانه آدم سازی بود، جوانان مدافع امنیت، مدافع حرم و مدافع سلامت شدند، در جنگ رسانه ای و اقتصاد هم باید به جوانان میدان داد، در دفاع مقدس امام راه را به جوان ها نشان داد.

وی با اشاره به اینکه شهید خرازی به خبرنگارها گفته بود جنگ را درست بنویسید، درشت ننویسید، اظهار کرد: اگر جنگ را درست بنویسیم می بینیم جهاد همیشگی است، مؤمن همیشه و بی وقفه باید مجاهده و تلاش کند، بعضی جوان ها شبانه روزی کار علمی می کنند، در شرایط فعلی بعضی از پزشکان و پرستارها شبانه روزی در حال تلاش هستند، دکتر میرخانی رئیس بیمارستان هزار تختخوابی امام خمینی(ره) تهران همیشه جهادگر بود.


مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه ای نیست

مطیع در ادامه خاطرنشان کرد: در مواجهه با دفاع مقدس خطراتی هم داریم و خطر این است که به جنگ موزه ای و به صورت نوستالژی و مناسبتی نگاه شود، در حالی که جهاد همیشه ادامه دارد، در پیام پذیرش قطعنامه احساس می کنید که جنگ دوباره شروع شده است، البته جنگ تمام نشده بود بلکه جبهه عوض شد و خواسته می شود که بسیج طلبه و دانشجو راه اندازی شود، اگر اقتصاددان ها و عالمان علوم انسانی این را می فهمیدند وضع ما بهتر از این بود؛ اما مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه ای نیست.

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان در ادامه تصریح کرد: خیلی خوب است که در هر شهری موزه دفاع مقدس داشته باشیم اما به این بسنده کردن خیانت به جهاد و نفهمیدن پیام قطعنامه امام و پیام مجاهدان تاریخ است؛ روحیه دفاع، جهاد، خودباوری و حل مشکلات را در گام دوم بیشتر نیاز داریم.


آقایی که می گوید ما فقط آبگوشت بزباش می توانیم درست کنیم، اصلاً نمی فهمد طهرانی مقدم یعنی چه

وی در ادامه از بعضی اساتید انتقاد کرد که مقالاتی ناظر به مشکلات دیگر کشورها می نویسند اما به کشور خودمان توجه نمی کنند و این کار را بردگی علمی دانست و تأکید کرد: با پیشرفت های علمی کاملاً موافقیم اما باید ناظر به مشکلات کشور و درد و گرفتاری های خودمان کار کرده و اهم و مهم کنیم؛ ما که در عرصه نظامی پیشرفت کردیم در عرصه های دیگر نمی توانستیم پیشرفت کنیم؟

مطیع فراموش شدن روحیه جهادی و ایثار و مقاومت را مانع پیشرفت در سایر عرصه ها دانست و عنوان کرد: آقایی که در تلویزیون می گوید ما فقط آبگوشت بزباش می توانیم درست کنیم، تفکرش همین است؛ اصلاً نمی فهمد طهرانی مقدم یعنی چه، مجید شهریاری را چه طور می نویسند، مصطفی احمدی روشن چه می گفت.

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان تصریح کرد: روحیه جهادی در علوم انسانی، خودروسازی و اقتصاد نیامده است، جایی که رفته درخشان شد؛ رستاخیز علمی کشور آغاز شده و در گام دوم باید به اوج برسیم.


بهترین اسطوره الآن حاج قاسم سلیمانی است

وی با تأکید بر اینکه ما به اسطوره هم خصوصاً برای نسل جوان و نوجوان نیاز داریم، افزود: هر جامعه ای به لحاظ روانشاسی به اسطوره نیاز دارد اگر هم نداشته باشند اسطوره می سازند؛ اگر به جوان ها اسطوره ندهیم سلبریتی ها الگو می شوند که اکثرشان لیاقت ندارند الگوهای جوان ها شوند و عکسشان روی لباس و صفحه گوشی جوان ها باشد.

مطیع با اشاره به اینکه امیرکبیر، تختی، شریعتی، مطهری ، چمران، همت، خرازی و آوینی اسطوره بودند، اذعان کرد: بهترین اسطوره الآن حاج قاسم سلیمانی است، لزومی نیست حاج قاسم را درشت نوشت باید درست نوشت، ما به فرهنگ رفتار و سبک زندگی حاج قاسم نیاز داریم؛ بچه هایی که در فضای مجازی کار می کنند دوران دانلود کردن تمام شده باید آپلود کرد، نباید در عرصه رسانه ای کم بیاورید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :