ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269835

استخوان لای زخم گذاشتن وزارت خارجه در مورد وضعیت سفیر آلمان قابل قبول نیست/ وزارتخانه به خواست نخبگان برای اخراج «کلور برشتولد» پاسخ دهد

ایران باید برخوردی با آلمان حتی در مورد تروریستی خواندن حزب الله لبنان داشته باشد، تاکید کرد: 40 نفر از نمایندگان مجلس و کارشناسان سیاسی هم خواستار این شده اند که در مورد این سفیر تحقیقات شود و اگر جاسوس بودن وی محرز شود، باید از کشور اخراج شود

حسین مطیع در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینک «مایکل کلور برشتولد» یک افسر ارشد اطلاعاتی است و سوابق اطلاعاتی کرده است، اظهار کرد: وی در ایران کارهای عجیب زیادی داشته است، برای مثال بدون پروتکل های دیپلماتیک مشغول جمع آوری اطلاعات در سطح شهر بوده است و حتی برای رفت و آمد از موتورسیکت به جای اتومبیل های سفارت استفاده می کرده است.

استاد دانشگاه با بیان اینکه مشخص نیست چرا سفیر یک کشور در آن سطح دیپلماتیک از موتورسیکت برای رفت و آمد استفاده می کند، عنوان کرد: یک سری سوالات و ابهاماتی در مورد وی وجود دارد که لازم است وزارت اطلاعات در مورد وی و هر سفیر دیگری که قرار است به ایران معرفی شود، به بررسی بیشتری بپردازد.

وی ادامه داد: در برخی موارد وزارت خارجه سهل انگاری هایی می کند که این سهل انگاری ها به ضرر مردم ایران تمام می شود.

مطیع با اشاره به تایید بیش از اندازه سفیر آلمان بر روی اینتسکس، عنوان کرد: این نکات این را نشان می دهد که احتمال جاسوسی در مورد آن ها وجود دارد و روزنامه  وطن امروز در یک مطلبی به این قضیه اشاره کرده است، به نظر می رسد باید با حساسیت بیشتری به این موضوع پرداخته شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه وزارت خارجه باید به میدان بیاید و مسئله را برای مردم شفاف کند، گفت: جاسوس بودن یا نبودن آقای کلور را باید وزارت امور خارجه روشن کند و این استخوان لای زخم گذاشتن در این مسئله اقدام مناسبی از سوی این وزارت خارجه نیست و همکاری و همراهی بیشتر وزارت خارجه را می طلبد.

مطیع با بیان اینکه وزارت خارجه موظف است، پیسش از پذیرش یک وزیر در مورد وی تحقیق کرده و او را به طور کامل شناسایی کند، گفت: نمی توان یک مورد مجهول و مبهم را پذیرفت و در مورد سفیر آلمان سهل انگاری هایی شده است که اگر هم در مورد ایشان گامنه زنی هایی صورت گرفته استف وزارت خارجه باید جوابگو باشد.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه ایران باید برخوردی با آلمان حتی در مورد تروریستی خواندن حزب الله لبنان داشته باشد، تاکید کرد: 40 نفر از نمایندگان مجلس و کارشناسان سیاسی هم خواستار این شده اند که در مورد این سفیر تحقیقات شود و اگر جاسوس بودن وی محرز شود، باید از کشور اخراج شود.

وی بیان کرد: این خواست، گروهی از نخبگان جامعه است و وزارت خارجه باید به این خواسته پاسخگو باشد و به شبهاتی که در سطح افکار عمومی و رسانه ها وجود دارد جواب دهد.

مطیع در پایان گفت: اگر این اتفاق صورت گرفت، هم وضعیت شفاف تر می شود و هم حساب کار دست دیگر کشورها می آید تا از افراد مجهول الهویه و نیروهای جاسوسی برای منصب سفارت خود در کشورمان استفاده نکنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :