ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 259224

پیامی که روحانی از برجام نشنید!

یک تحلیلگر مسائل سیاسی از پیامی درباره برجام سخن گفت که رئیس جمهور آن را دریافت نکرد.حسین مطیع در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران برای خروج از برجام اظهار کرد: در مورد گام سوم، مردم توقع بیشتر داشتند؛ این گام صرفا آزادسازی مسائل پژوهشی و تحقیقاتی است و مردم توقع داشتند با وجود این سطح از عهدشکنی های اروپا و کارشکنی های آمریکا و تعلل های موجود، این گام جدی تر برداشته شود.

تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد بود: آقای رئیس جمهور و تیم وزارت خارجه او پیامی که باید از این مذاکرات و شکست برجام دریافت می کردند را به درستی نگرفته اند.

وی با بیان اینکه گام سوم، قدم خوبی بوده اما کم است، تصریح کرد: مردم توقع اقدامات جدی تری از سوی رئیس جمهور داشتند؛ صرف نظر از این که باید محدودیت های پژوهشی ما برطرف می شد، بهتر این بود که این گام قوی تر برداشته شود.

به اعتقاد این استاد دانشگاه گام های قوی تر ضمانت اجرایی بیشتری برای طرف مقابل ایجاد می کنند.

مطیع افزود: تجربه سال های گذشته، این نکته را مورد تأیید قرار داده که کشورهای 1+5 تنها زبان قدرت را متوجه می شوند و اگر ایران با قدرت به پیش برود، در میز دیپلماسی هم توان چانه زنی بیشتری پیدا می کند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه طرف مقابل موضع انفعال و ضعف را به خوبی درک می کند، اظهار کرد: اقدام طرف های اروپایی در برابر ضعف و انفعال، دادن وعده های نسیه در مقابل دریافت تعهدات نقد است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار صاحب نیوز که آیا این کوتاه آمدن در گام سوم نوعی پالس مثبت به مذاکرات با فرانسه است، گفت: امروز آقای ترامپ و مشاورانش اعلام کردند که این مذاکرات هیچ اعتباری ندارد و حتی اعلام کرده اند که فرانسه در این زمینه دخالت نکند.

مطیع تاکیدکرد: این نشان می دهد که این مذاکرات همان طور که پیش بینی می شد، بیهوده است و نتیجه ای جز وقت کشی برای کشورمان ندارد.

تحلیلگر مسائل سیاسی اذعان کرد: به نظر می رسد دولت باید توان دیپلماسی خود را بروی روابط با کشورهای همسایه، شرکای اقتصادی فعلی و شرکای اقتصادی جدید بگذارد.

وی خاطرنشان شد: در حال حاصر تبادلات ایران با بسیاری از کشورها برپایه دلار است که همین امر بر روابط تجاری ما اثر می گذارد؛ تاسیس بانک های مشترک با شرکای تجاری مانند ترکیه و تجارت بر پایه پول ملی دو طرف نیمی از مشکلات تحریمی ما را برطرف می کند.

مطیع با بیان اینکه فعال سازی دیپلماسی اقصادی برای ما بسیار مفیدتر از برجام است، گفت: من نمی گویم از برجام خارج شویم، اما برجام به ردای کهنه ای تبدیل شده که دولت روحانی نمی داند آن را کجا آویزان کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :