ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 25424

دکتر مطیع در گفتگو با مهر:

هدف مدرنیته تغییر در سبک زندگی است

اصفهان - خبرگزاری مهر: استاد معارف دانشگاه صنعتی اصفهان هدف مدرنیته مطابق کردن همه چیز با میل انسان و تغییرات در زندگی به خصوص تغییر در سبک زندگی است.

حسین مطیع در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص سبک زندگی در قرون مختلف اظهار داشت: سبک زندگی دارای عناصر گوناگونی از جمله تغذیه، خودآرایی، مسکن، حمل و نقل، اوقات فراغت، افکار، احساسات، بازی، ورزش، نحوه صحبت، هنر، روابط خانوادگی، تربیت فرزند، شغل، رفتار مذهبی، رفتار سیاسی، مطالعه، دارایی و تحصیلات است.

وی افزود: عناصر مطرح شده سبک زندگی ما را می‎سازند، برخی نیز سبک زندگی را به انواع فردی، خانوادگی، اجتماعی، حکومتی و بین المللی تقسیم می‎کنند.

این استاد معارف دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: سبک زندگی مجموعه‎ای از طرز تلقی‎ها و ارزش‎ها، شیوه‎های رفتاری و سلیقه‎هایی است که نشانگر شرایط زندگی انسان است و سبک زندگی کنونی ایرانیان از فرهنگ مدرنیته غرب تاثیر گرفته و مدرنیته در تمامی ابعاد زندگی ما وارد شده است.

وی ادامه داد: ملت ما در دانشگاه در ابعاد کوچک و به صورت عمیق و در حوزه رسانه با ابعاد بزرگ و به صورت سطحی با مدرنیته ارتباط برقرار کرده‎اند، در حالیکه مدرنیته خوشایندها و بدآیندهای ما را تغییر داده و به تغییر رفتار و عمل منجر می‎شود.

مطیع با بیان اینکه هدف مدرنیته مطابق کردن همه چیز با میل انسان است، تصریح کرد: مدرنیته بر روی فکر، آگاهی، احساسات، اراده، عمل و رفتار تاثیر دارد، و هدف اصلی آن تغییرات در زندگی به خصوص تغییر در سبک زندگی است.

وی در پایان ابراز کرد: برای داشتن سبک زندگی ایده آل باید 4مرحله را پشت سر بگذاریم اول فرضیه سازی کنیم، دوم نظریه پردازی، سوم گفتمان سازی و چهارم مکتب سازی را به مرحله اجرا درآوریم.