ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 249334

اربعین تمرین عبور از حصار مدرنیته و پست مدرنیسم است

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: راهپیمایان اربعین برای عبور از حصار مدرنیته و پست مدرنیسم تلاش کرده و داشتن یک زندگی زیبا و اخلاقی را تمرین می کنند.

حسین مطیع، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت و گو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به پیام های اجتماع عظیم مردمی در راهپیمایی اربعین اظهار کرد: مردم جهان کم کم به این نتیجه می رسند که خود را از حصار مدرنیته و پست مدرنیسم آزاد ساخته و به تمدن جدیدی دست پیدا کنند، یعنی متوجه شده اند که مدرنیته و پست مدرنیسم نتوانسته مواهب ادعایی را برای آنها به ارمغان بیاورد. در واقع مردم در اجتماع عظیم اربعین تمرین می کنند تا افق هایی از یک زندگی زیبا و اخلاقی را پیش چشم خود و جهانیان شاهد باشند.
وی افزود: به نظر من اتفاقاتی که در پیاده روی اربعین رخ می دهد، به شدت اخلاقی است، مثلا می بینیم افرادی که تمکن مالی زیادی ندارند، با تلاش و زحمت زیاد پولی را تهیه کرده و آن را انفاق می کنند که یک فاکتور اخلاقی فوق العاده مهم به حساب می آید؛ همین طور همدلی، صفا، صمیمیت و صلحی که وجود دارد، نشان می دهد که راهپیمایی اربعین قصه ای اخلاقی است و می توان مصالح اخلاقی و انسانی را به عینه در آن شاهد بود.

اربعین صدای فطرت انسان است


عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: مغناطیس امام حسین(ع) را می توان به یک آهن ربای برقی تشبیه کرد، یعنی خداوند این آهن ربا را به برق وصل کرده و از اربعین اول که جابر انصاری به کربلا آمد، همواره درجه آن را افزایش داده و امروز به جایی رسیده است که از هفتاد کشور جهان آهن رباهایی جذب مغناطیس امام حسین(ع) می شوند، یعنی هر کس در وجود خود ذره ای آهن داشته باشد، صرف نظر از زبان، نژاد، رنگ پوست، ملیت و مذهب خود چون صدای فطرت را می شنود، جذب مغناطیس حضرت سیدالشهدا(ع) شده و جهان به سمت ظهور نزدیک می شود.
مطیع  ادامه داد: رسانه های غربی به دلیل فسق و اینکه همه یا اکثر آنها مزدور هستند، راهپیمایی میلیونی اربعین را نادیده گرفته یا کمرنگ می سازند که نشان می دهد رسانه های فاسقی هستند و نباید به هیچ وجه برای پوشش این جریان منتظر آنها بمانیم. از طرف دیگر یکی از امتیازات راهپیمایی اربعین این است که افراد مشهور و سلبریتی ها در آن نقشی ندارند، چون اینها بعضا امور بی اهمیت را مهم جلوه داده و به سادگی از کنار امور مهم عبور می کنند. در راهپیمایی اربعین سلبریتی رنگی ندارد و همه یک شکل و یکدست شده و در دریای عظیم زوار حسینی غرق می شوند.
وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا راهپیمایی اربعین به صورت مردمی گسترش یابد، یعنی هر یک از زوار زمانی که به کشور خود برمی گردد، پیامرسان اربعین برای سال بعد باشد تا هفتاد ملت امروز به دویست ملت در سال بعد برسد و زمانی که در زنجیره محبت و جاذبه مغناطیس حسینی قرار گرفتند، در اینجا دیگر خود حضرت سیدالشهدا(ع) هدایت آنها را به عهده می گیرد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید از تشریفاتی و دولتی کردن راهپیمایی اربعین پرهیز کنیم، اضافه کرد: این راهپیمایی حرکتی مردمی و خودجوش است و موکب هایی که مردم آنها را بنا می کنند، هر چند کوچک و محقر باشد، ولی از موکب های متعلق به نهادها و سازمان ها عظمت بیشتری دارد؛ بنابراین باید حالت مردمی و سادگی و صفا و صمیمیت آن حفظ شود که خوشبختانه همین طور است. از دولت انتظار می رفت که هزینه های سفر را نیز کاهش بدهد.

آفت اربعین، تک بعدی دیدن واقعه عاشورا است


وی اظهار کرد: یکی از آفت هایی که می تواند پیاده روی اربعین را تهدید کند، بحث عدم امنیت است که تاکنون به خوبی با آن مقابله کرده اند. آفت دیگر این است که پیام امام حسین(ع) را تک بعدی ببینیم. در زیارت اربعین آمده است که «و بذل مهجته فيك ليستنقذ عبادك من الجهالة و حيرة الضلالة»؛ امام حسین(ع) خون خود را در راه خدا داد تا بندگان را از گمراهی و سرگردانی و نادانی نجات دهد، پس اگر ایشان برای انجام چنین کاری به شهادت رسیده است، زیارت اربعین شان نیز باید در همین مسیر باشد، یعنی باید راه را به ما نشان داده و هدایتمان کند و بر علم و بصیرت ما بیفزاید.
مطیع خاطرنشان کرد: اربعین واقعی آن است که علم و بصیرت و هدایت آورده و راه درست را به مردم نشان دهد. اگر خدای ناکرده به زیارت اربعین رفتیم و این ابعاد متنوع و متعدد را درک نکردیم، یا به بعضی از ابعاد توجه کرده و بعضی دیگر را نادیده گرفتیم، جفا کرده ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :