ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 234894

راهکارهای دین برای درمان افسردگی

استاد معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در دین هم راهکارهای معنوی همچون مناجات با خدا و هم عوامل مادی برای درمان و رفع افسردگی توصیه شده است.
حسین مطیع، استاد معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان، در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، با اشاره به تعریف افسردگی، اظهار کرد: افسردگی نوعی حالت روحی و روانی بوده که ناشی از ناراحتی، بی میلی و بی هدفی است و در بعضی از افراد به صورت کم یا زیاد به وجود آمده و باعث اختلالات روانی می شود.
وی افزود: اختلالات رفتاری از قبیل بی اشتهایی و کاهش وزن، بی خوابی یا پرخوابی، عدم علاقه به انجام فعالیت های عادی، فقدان انرژی و احساس خستگی مفرط، احساس بیهودگی و سرزنش و احساس گناه، کاهش قدرت تمرکز و تفکر و از دست دادن اعتماد به نفس از جمله علائم افسردگی است.
مطیع ادامه داد: آثار و تبعات منفی افسرگی را در پنج شاخه می توان دسته بندی کرد که شامل موقعیت ها، افکار، هیجانات ، فیزیولوژی بدن و فعالیت ها است؛ برای مثال افسردگی در شاخه موقعیت ها، فقدان و انزوا را شامل شده، به لحاظ فکری، خود انتقادی شدید و به لحاظ هیجانی، دلسرد شدن را در پی دارد. همچنین به لحاظ فیزیولوژیک، بدن پرخواب  می شود.
استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان راهکارهای درمان افسرگی گفت: از منظر معنویت و دین، درمان به دو شاخه تقسیم می شود که یکی از آنها، لذت های معنوی است که می تواند افسردگی را برطرف کند و دیگری عوامل مادی است که می توان آنها را از منظر آیات و احادیث بررسی کرد.
وی اضافه کرد: صله رحم، انفاق و کمک کردن به دیگران، زیارت اماکن متبرکه و مقدس، ذکر خدا و انس و دوستی و مناجات با خدا، خواندن قرآن و نماز، پرهیز از دروغ گفتن، دلخوشی به قضا و قدر الهی چه خوشایند و چه ناخوشایند، پذیرش رسالت نبی(ص) و ولایت امیرالمؤمنین(ع) از جمله راهکارهای معنوی مقابله با افسردگی است. در روایت های مختلف آمده که اموری باعث انبساط خاطر انسان شده و او را از غم رها می کند.
وی با اشاره به خواص برخی غذاها برای درمان افسردگی، افزود: عسل و هلیم از خوراکی های مفید در درمان افسردگی است و در مقابل، پرخوری به شدت افسرگی را به دنبال دارد. بخار اسفند نیز افسردگی را بر طرف می کند.
مطیع ادامه داد: همچنین لذت پاکیزگی مثل مسواک زدن، کوتاه کردن سبیل و نیز لذت بوی خوش، از عوامل ضد افسردگی محسوب می شود.
وی بیان کرد: ارتباط و انس با دیگران و ملاقات با برادران دینی، لذت شوخی که باعث اندوه و رنج کسی نگردد و لذت خندیدن، از جمله عوامل ضد افسردگی است، چنانکه پیامبر اکرم(ص) همیشه تبسم داشته و با خنده مردم می خندیدند و در حدیثی آمده است: «بهترین بنده خدا کسی است که آشکارا از گستره رحمت خداوند شاد باشد و لبخند داشته باشد و در پنهان و در خلوت خود از ترس خدا گریان باشد».
مطیع تصریح کرد: در مراجعاتی که به مراکز مشاوره صورت می گیرد، افسردگی یکی از پر تکرار ترین مشکلات است، ولی به طور کلی آمار دقیقی از میزان افسردگی در کشور در دست نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :