ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 234893

مرگ اندیشی یعنی آماده شدن برای مُردن/ انسان مرگ اندیش، امیر شهوتش می شود

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: مرگ اندیشی یعنی آدمی آماده مردن باشد و هر لحظه و بدون اعتراض آماده پیاده شدن از قطار زندگی باشد.

حسین مطیع، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، اظهار کرد: مرگ همانند یک پل است که انسان از آن عبور می کند و به جهان دیگر می رود.
وی افزود: مولوی می
گوید مرگ انسان همانند یک نوع رسیدن میوه است، به این معنا که وقتی میو رسیده شد، زمان چیدن آن فرا می رسد، درحالیکه قبل از آن کال می باشد و به درخت دنیا چسبیده شده و تمایلی به جداشدن از آن ندارد.
وی تصریح کرد: دقیق
ترین و پخته ترین نگاه نسبت به مرگ، نگاهی است که از مکتب قرآن و اهل بیت استخراج می شود و فیلسوفان و متکلمان اسلامی نیز به همان استناد می کنند. اما فیلسوفان غربی نسبت به مرگ دیدگاه عمیقی ندارند و حتی نسبت به آن دیدگاه های منفی دارند و معتقدند که نباید به مرگ فکرکرد، زیرا آن ها مرگ را نابودی تعریف کرده که البته این دیدگاه اشتباه است.
مطیع ادامه داد: برخی احادیث مرگ را به جدا کردن لباس
های چرک و پر از حشره و گشودن بند ها و زنجیرها رنگی و پوشیدن لباس های زیبا و فاخر بجای آن تشبیه کرده اند، حتی برخی مرگ را مانند حمام رفتن، بیدار شدن از خواب و یا بوکردن یک سیب که پس از آن جانش را به دوست تقدیم می کند، تشبیه کرده اند.
این استاد دانشگاه گفت: دیدگاه مادی غرب نسبت به مرگ، متاسفانه با آنچه در اسلام مطرح می
شود، فاصله دارد. در حدی که غرب امروز از یونان باستان هم عقب تر است.
وی با بیان اینکه مرگ اندیشی به این معنا نیست که انسان بداند روزی می
میرد، افزود: انسان ها و حتی کفار نیز می دانند، روزی می میرند. لذا مرگ اندیشی به این معناست که آدمی نسبت به مرگ آگاهی داشته و آماده مرگ بوده و هر لحظه و بدون اعتراض آماده پیاده شدن از قطار زندگی باشد.
مطیع خاطرنشان کرد: مرگ
اندیشی باعث کم شدن شهوات انسان شده و کم شدن شهوات سبب آرامی روح انسان خواهد شد و وقتی روح انسان آرام شود، اهل بهشت میشود. در روایات گفته شده اگر کسی در شبانه روز 20بار یاد مرگ کند، بهشت بر او واجب می-شود. یاد مرگ شهوات را می میراند و شهوات تحت کنترل و اراده انسان قرار می گیرد. یعنی وقتی انسان مرگ آگاه و مرگ اندیش شد، امیر شهوتش می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :