ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 222965

تازه های نشر

رابطه دین و فناوری

کتاب «رابطه دین و فناوری» محصول چندین سال پژوهش نویسنده درباره مسأله رابطه دین و فناوری (تکنولوژی) است که از رهنمایی دکتر مهدی گلشنی و حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه نیز بهره برده است.
💠 یکی از مسائل نوظهوردر عرصه کلام اسلامی و ذیل عنوان کلام جدید، «ارتباط دین و یافته های بشری در عرصه علم و تجربه، از جمله فناوری» است.  آیا دین و حیات مبتنی بر آن، با فناوری و تأثیرات غیرقابل انکار آن در تعارض است و آیا انسان، تنها قادر به انتخاب یکی از این دو است یا راهی برای سازش و هماهنگی میان این دو وجود دارد؟

💠 کتاب «رابطه دین و فناوری» محصول چندین سال پژوهش نویسنده درباره مسأله رابطه دین و فناوری (تکنولوژی) است که از رهنمایی دکتر مهدی گلشنی و حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه  نیز بهره برده است.

💠 کتاب حاضر از پنج فصل تشکیل شده است: فصل اول: با کلیات شامل چیستی دین، چیستی فناوری، نسبت فناوری با علوم تجربی، پیش فرض های فناوری و آثار و لوازم فناوری؛ فصل دوم با عنوان « موضع دین درباره فناوری »، به این سؤال پاسخ می دهد که دین کدام یک از پیش فرض های فلسفی، اخلاقی و روانی فناوری را می پسندد یا طرد می کند؟ همچنین تأثیر دین بر آثار و لوازم فناوری چیست؟ در فصل سوم با تأثیر فناوری بر دین آشنا می شویم که شامل تأثیر فناوری بر معرفت دینی و رفتار جامعه دینی است؛ در فصل چهارم به بررسی و نقد آرای دیگران پرداخته می شود؛ در فصل پنجم یا نتیجه گیری، به این موارد توجه شده است: رابطه دین و فناوری در دوره های تاریخی(ادبیات موضوع)، شیوه های جلوگیری از تکوین تکنولوژی های مضر به جوامع اسلامی و محیط زیست، روش های حاکم شدن جهان بینی اسلامی بر برنامه ریزی های تکنولوزیک، و فناوری اسلامی.
مشخصات کتاب:
رابطه دین و فناوری، دکتر حسین مطیع، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، با همکاری دانشگاه معارف اسلامی، 280 صفحه، قطع وزیری، چاپ اول، مهر 1396، قیمت 13500 تومان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :