شبکه انديشمندان قم
ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 211106

تکنوکرات ها چه کسانی هستند و چگونگی انتخاب اصلح

انتخاب اصلح در انتخابات

تکنوکرات ها چه کسانی هستند و چگونگی انتخاب اصلح را از زبان دکتر حسین مطیع هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان می خوانیم.

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین والعاقبه لأهل التقوی و الیقین
متأسفانه در کشور ما و بعد ازپایان جنگ و با تشکیل دولت سازندگی گروهی شکل گرفتند که ما می گوییم تکنو کرا ت.
تکنوکراتها به حکومت تکنولوژی اعتقاد دارند و برای آنها توسعه مقدم است برعدالت .
این گروه به خاطرتخصصی که داشتند در مصادیق اجرایی کشور قرار گرفتند.8سال تمام دوران سازندگی و 8سال تمام دوران اصلاحات عملا همه کاره کشور بودند.در دوران دوات نهم کمی کنار رفتند ولی در دولت دهم دوباره برگشتند و الان هم در دوران دولت فعلی همه کاره کشور هستند.
تکنوکراتها کسانی هستند که به صورت باندی عمل می کنند و مصادیق قدرت و راندها دست آنها ست .این ها کسانی هستند که مصادیقی مثل بانک ها ،بیمه ها،صندوق های ذخایر اقشارمختلف،قراردادهای نفتی،قرار دادهای خارجی،معادن ،گمرکات،و امثالهم را در دست دارندو با ارتباطاتی که با همدیگر دارند ، خیلی وقت هااختلاس می کنند،خیلی وقت ها حقوق های نجومی می گیرند و با حفظ قدرت و رابطه با جناح های سیاسی و تعاملی که با جناح های سیاسی می کنند خود را سرپا نگه داشته اند.
تکنوکراتها نه اصول گرا هستند و نه اصلاح طلب ،نه جناح چپ هستند و نه جناح راست .ولی با جناح ها تعامل می کنند با هر جناحی که بتوانند از آن استفاده کنند.خصوصیت دیگر آنها اینکه بیش از هر چیزی جیب و منافع خود و خانواده خود هستند. و به صورت زد و بندی و با یک حالت مافیایی الان کشور را در دست گرفتند و 22سال است که رایحه خوش اسلام ناب،رایحه خوش عدالت و معنویت ،نسیم جان افزای عقلانیت و آزادی به گوش مردم ما مخصوصا جوانان ما نمی رسد .جوری که الان برای جوانان ما سؤال شده پس چرا انقلاب کردیم و انقلاب برای ما چه کرد؟ و خیلی وقت ها می پرسند پس آن منافع و برکاتی که از انقلاب می گفتید کو و کجاست؟
جواب این است که کشور الان دست ما نیست،دست نیروهای انقلابی نیست ،کشور دست تکنو کراتهاست حتی به تعبیری کشور دست جناح های سیاسی هم نیست، به تعبیری جناح های سیاسی هم بازی خور این تکنوکراتهاهستند.
به همین خاطر بعضی ها به تکنو کراتها می گویند اصحاب قدرت و ثروت.ویا باند های قدرت و ثروت آن چیزی که مسلم است آنها در انتخابات حضور پررنگی دارند و از افراد خاصی حمایت میکنند.پول های زیادی خرج می کنند و از هر گونه شانتاژو شایعه سازی ابا ندارند.
ودر نهایت کارشون را به جایی می رسانند که بتوانند خود را به رده های مدیریتی و قدرت کشور نزدیک کنند و گلوگاههایی که دارند از دست ندهند.
مثلا یکی از کارههای این گروه واردات بی رویه قاچاق از گمرکات است .
یکی از کارههای دیگر این گروه گرفتن پورسانت ها در قرار داداهای بین المللی و خارجی و همه موارد محرمانه صورت می گیرد و بیان نمی کنند چقدر پول به جیبشان رفته است .
متأسفانه این گروهها بعضی وقت ها چیزهایی را هم به فروش می رسانند مثلا غذای قطار که به کشور اتریش فروخته شده است ،یا مثلا بندر چابهار که به هندی ها داده شده یا برخی ماهیگیری که به فرانسوی ها داداه شده و...،فلان بانک کلان که به فرانسوی ها داده شده و ...
اینها کسانی هستند که هیچ وقت از انقلاب دفاع نکردند و برای انقلاب هزینه ای نکردند ونمی کنند و نخواهند کرد ودر مقابل همیشه از انقلاب توقع دارند و سهم خود را از انقلاب می خواهند و سهم خود را همیشه از انقلاب مطالبه می کنند و چیزی که برای اینها مهم نیست توده های مردم ، نیروهای انقلابی و اقشار مستضعف و آسیب پذیر است .و تا جایی که سراغ داریم در برخی جا ها با پول هنگفتی رأی مردم را می خرند و هزینه های عجیب و غریبی می کنند ،غذای مجانی می دهند ،استخر رایگان و برای هر رأی مقداری پول در نظر می گیرند. اینها مسلما کسانی هستند که وقتی می آیند قطعا می خواهند منافع بیشتری از پست و مقام پیدا کنند و شیره جان مملکت را بمکند و عصاره جان مملکت را بدوشند و خودشان را مستقرتر کنند و کم ترین آسیب را ببینندو کم ترین هزینه را بدهند.و همیشه در حاشیه امنیت باشند.
این باند های ثروت و قدرت که پشت سر سیاست مداران مخفی میشوند و در حقیقت آنها هستند که کشور را می چرخانند.و خود را وارد مناظرات و رسانه ها نمی کنند ودر حقیقت چهره های خود را آفتابی نمی کنند ولی از پشت، ثروت های خود و خانواده خود را به طرزعجیبی افزایش می دهند .
من فکر میکنم در انتخابات پیش رو مشکلی که هست حضور همین باند های قدرت و ثروت است که در انتخابات ریاست جمهوی و شوراهاست مردم باید مواظب باشند به این افراد رأی ندهند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ومن الله توفیق


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :