کتاب جدید انسان در اسلام منتشر شد

  این کتاب را می توانید از انتشارات فدک و یا مرکز معارف دانشگاه صنعتی تهیه کنید.

  1399/8/7

  آیا فناوری از لحاظ ارزشی جهت دارد؟

  هدف: هدف از نگارش این مقاله، پاسخ به این پرسش مهم بود که آیا فنّاوري ابزاري خنثی است یا جهت و بار ارزشی و اخلاقی دارد. روش: روش نگارش مقاله، تحلیل اسنادي است. براي پاسخ، ضمن ارائۀ تعریف مختار از فنّاوري و جهتداري، با ذکر چهار دلیل از طرفداران خنثی بودن فنّاوري(ابزارگرایان) و نقد ادلّۀ آنان(مثل پیت، مطهري، رحیم پور) به ادلّۀ طرفداران جهتدار بودن فنّاوري با شش گرایش متفاوت پرداخته شده است(مثل هایدگر، فینبرگ، نصر، پستمن، گلشنی، آیدي، وندپول، کروز، سروش و...). سپس ادلّۀ کسانی مثل ذاتگرایان و تعین گرایان را جبري و افراطی دانسته و در نهایت، با پذیرش سخن طرفداران تأثیر علوم پیشینی و فرهنگ در فنّاوري و پذیرش مشروط نظریۀ «وساطت فنّاوري» و «طرح کاربرد» فنّاوري، به موضعی میانه و معتدل میرسد. یافته ها و نتیجه گیري: نویسنده هم افراط ذاتگرایان را رد میکند و هم تفریط ابزارگرایان را و خود موضعی اصلاحی در بین آن دو اتخاذ میکند.

  1399/8/3

  مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جَنگ موزه ای نیست

  حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: در مواجهه با دفاع مقدس خطراتی هم داریم و خطر این است که به جنگ موزه ای و به صورت نوستالژی و مناسبتی نگاه شود، در حالی که جهاد همیشه ادامه دارد، اگر اقتصاددان ها و عالمان علوم انسانی این را می فهمیدند وضع ما بهتر از این بود؛ اما مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه ای نیست.

  1399/7/6

  ولایت؛ برترین حکم الهی

  حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید قربان (۱۳۹۹/۰۵/۱۰) به دهه ی دوم ذی حجه، دهه ی ولایت، اشاره کردند و روایتی از امام باقر(علیه السّلام) قرائت کردند با این مضمون که در اسلام به هیچ چیزی مانند ولایت تأکید نشده است. بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع رسانی KHAMENE.IR در این یادداشت به بررسی مفهوم این حدیث براساس اندیشه امام خمینی و رهبرانقلاب می پردازد.

  1399/5/19

  • تعداد رکوردها : 110