شبکه انديشمندان قم
ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 90792

عرفان های کاذب و نوظهور" گرداب بلعیدن معنویت در هزاره سوم

اگر عرفانی مبتنی بر این سه منبع بود ،عرفان اصیل و قابل استناد است ، اما اگر بر پایه ی این سه منیع شکل نگرفته بود و بر اساس خیال ، وهم و توهم و ... ایجاد شده بود ، عرفان دروغین ، کاذب یا غیر اصیل نامیده می شود .
سه  منبع برای عرفان اصیل وجود دارد.1)وحی ، سخن خدا ،رسول و اهل بیت (ع)   2) عقل   3)کشف شهودی .  اگر عرفانی مبتنی بر این سه منبع بود ،عرفان اصیل و قابل استناد است ، اما اگر بر پایه ی این سه منیع شکل نگرفته بود و بر اساس خیال ، وهم و توهم و ... ایجاد شده بود ، عرفان دروغین ، کاذب یا غیر اصیل نامیده می شود .
 
گفتگو با دکتر حسین مطیع  عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان معیارها و شاخص هایی برای بازشناسی عرفان حقیقی از عرفان های دروغین، به دست می دهد؛ تا خوانندگان بتوانند گوهرهای حقیقی و اصیل را از گوهرنماها باز شناسند.
 
تعریف شما از عرفان کاذب ، دروغین یا غیر اصیل چیست؟
سه منبع برای عرفان اصیل وجود دارد.
اول؛ وحی به صورت سخن خدا، رسول  و اهل بیت (ع)، دوم؛ عقل و سوم؛ کشف شهودی.
اگر عرفانی مبتنی بر این سه منبع بود، عرفان اصیل و قابل استناد است، اما اگر بر پایه این سه منیع شکل نگرفته بود و بر اساس خیال، وهم، ترحم و ... ایجاد شده بود، عرفان دروغین ، کاذب یا غیر اصیل نامیده می شود .
 
رابطه عرفان های  کاذب با شیطان پرستی چیست؟
یکی از عرفان های کاذب، شیطان پرستی است. گاهی کسانی که پا در مسیر عرفان می گذارند، دچار آفت بزرگی می شوند، این آفت با تسلط شیطان بر خیال افراد به وجود می آیند و او را دچار انحراف می کند.
 
چرا گسترش عرفان های کاذب در ایران و شهر ما موضوعی مهم شده است؟
دلیل اصلی گسترش این دسته عرفان ها در جامعه ما ، شکست مدرنیته و اینکه بشر فهمیده است که عقل مدرن نمی تواند انسان را به خوشبختی برساتد . لذا به سوی راه گریزی رفته که کمبود های عقل مدرن را جبران کند. برای تحقق این هدف عرفان های کاذب را انتخاب کرده است. برای مثال کتاب و فیلم هری پاتر اگر 50 سال پیش نوشته و ساخته شده بود ، مشتری نداشت .اما الان استقبالی که از آن شد به خاطر همین شکست مدرنیته بود.این جستجو در امور معنوی گاهی از راه درست منحرف شده و در مسیر صحیح پیش نمی روند. در کشور ما به طور طبیعی بعد از پایان جنگ  و همین طور مسائل  و مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی  و سیاسی افراد  برای درمان این ضعف ها به دنبال پناهگاه بودند ، چون پناهگاه درستی نیافتند، به دام این عرفان ها افتادند. در این مسیر چند دسته فعالیت دارند : دسته  اول عده ای شیاد که افراد را دور خود جمع کرده و با سوء استفاده از  فریب  مردم دکان  باز می کنند. دسته دوم نه خود نیت بد دارند، نه آدمهای بدی هستند ،اما چون افراد خود ساخته ای نیستند در این راه کم می آورند و هم خود و هم مریدان خود را منحرف می کتتد.
 
راه حل های  شما برای جلوگیری از گسترش عرفان های کاذب چیست؟
اول؛ عقل گرایی . یعنی اینکه جامعه را به عقلانیت، نفکر و اندیشه و خردورزی دعوت کنیم. دوم؛ ارائه چهره ی واقعی عرفان های کاذب . اگر مردم بشناسند و بفهمتد چه ضررهایی پیروی از این عرفان ها برایشان دارد، چشم شان  بر حقایق باز می شود.  سوم؛ نشان دادن عرفان اصیل و اسلامی  به مردم . متاسفانه به دلیل سنگینی و ثقیل بودن عرفان اصیل چه از نظر ادبیات و چه از نظر محتوا در زمینه معرفی آن به افراد فعالیت مفیدی صورت نگرفته است. اما برخلاف آن عرفان کاذب بسیارسبک بوده و این فهم آسان چه از نظرعملی و چه نظری  زودتر جواب می دهد چهارم؛ انس جوانان را با قرآن و اهل بیت (ع) بیشتر کنیم.
 
و پنجم؛ سعی کنیم تا می توانیم مشکلات اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی، احتماعی جوانان  و افراد جامعه را به حداقل برسانیم تا کمتر برای رهایی از بار منفی این مشکلات دچار بحران این عرفان ها شوند.
 
در عرفان های کاذب اعتقاد بر این است که بدون طی مراحل سخت و طولانی به مرحله کشف و شهود عرفانی می توان رسید. آیا در عرفان اصیل و اسلامی نیز چنین اعتقادی وجود دارد؟
از نظر عرفان اسلامی کشف و شهود تنها جزیی از آن را تشکیل می دهد و در کل هدف از عرفان کشف و شهود نیست  وگاهی در طی مسیر اتفاق می افتد که به سفارش عرفای بزرگ نباید چندان به آن توجه کرد چون گاهی مانع رشد می گردد.کشف و شهود از دوطریق صورت می گیرد: یکی کشف و شهود الهی و رحمانی که همان عرفان اصیل است و دوم کشف و شهود مبتنی بر وهم و خیال و تفس و شیطان که همان عرفان کاذب است. در کل راه های کشف و شهود اگر بر اساس قرآن سنت باشد، صحیح است در غیر این صورت اشتباهی بیش نیست. بهترین راه حل برای جلوگیری از گستزش این عرفان ها باید جامعه را جوری اداره کنیم که افراد به سراغ این راه های کشف و شهود نروند.
 
 
منبع: هم محله اصفهان زیبا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :