ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187241

حفظ تمدن با حفظ آثار و بقایای تمدن امکان پذیر است

هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع (علیهم السلام)، به همین مناسبت ویژه نامه یوم الهدم وابسته به جامعه اسلامی صنعتی اصفهان، گفتگویی را با دکتر حسین مطیع در این خصوص انجام داده که در ادامه با هم می خوانیم.

درباره اهمیت وجود اماکن و آثار اسلامی در شناخت اسلام، تمدن اسلامی و تاریخ صدر اسلام چیست؟

نگاه تاریخی به ما یاد می دهد که اگر بخواهید تمدن خود را حفظ کنید باید آثار و بقایای تمدن را داشته باشیم. چه اثرات مثبت و چه منفی تمدن. خداوند متعال در قرآن فرمودند: من زمانی قوم عاد و ثمود را مجازات کردم تمام آثارشان را از بین نبردم. در جاده ی اصلی که به سوریه می روید بقایایی را می بینید که تذکری است برای انسان، این در حالت منفی تمدنی و همچنین مسجد الاقصی و کعبه در حالت مثبت. بنای تاریخی معماری دارد که آن معماری خود روحی دارد که از وجود تمدن خبر می دهد. نگاه اول در زمینه ی معماری ست که باید سعی شود نگاهی عمیقی داشته باشیم. اما نگاه مهم تر در زمینه کفر و شرک است. زمانی مردم سنگی یا چوبی می تراشیدند و جلوی خود می گذاشتند و می پرستیدند الان آن دوران گذشته است. در حال حاضر بت ها خیلی پیچده تر شده اند و بعضا انتزاعی گشته است. امروزه خیلی از مردم در خانه های خود مجسمه دارند و زمانی که به آنها بگویی این بت است می گویند نه، تنها یک چیز زینتی است. و یا اثر گران قیمت قدیمی را برای تفاخر گذاشته ام باز شرک نیست و این مسئله ای است که وهابیت نمی فهمد یا بهتر اینکه خودش را به نفهمی می زند. حال به پارادکس آنان می پردازیم. اگر این مقبره ها شرک است پس کعبه هم شرک است مقبره ی پیامبر هم شرک است.  پس چرا کعبه را تخریب نمی کنند؟ ثانیا ساختمان سازی های جدید در اطراف کعبه، که پست مدرن هستند از جمله آن ساعت بزرگ، پس چرا اجازه ای این ساختمان سازی ها را می دهند این ناقص دیگری است. گذشته است زمانی که مردم به سبک عرب جاهلی بت می پرستیدند. در حال حاضر شاید در هندوستان بت پرستی باشد آن هم نه به سبک اعراب جاهلی بلکه آن هم توتم است. باید سعی کنیم بت های نسل جدید را پیدا کنیم.

در اوایل اسلام لشکرکشی هایی شد چه در ایران و چه در سایر نقاط و در آن زمان ها مقبره های انبیا و بزرگان وجود داشتند یا حتی کلیسا و معابدی وجود داشته برخرود آن زمان با این اماکن چگونه بوده است؟

در تاریخ های معتبر هیچ جایی درباره ی این مسئله نداریم که مسلمین در لشکرکشی دست به تخریب بزنند. اما اگر هم این اتفاق افتاده مورد تأیید اسلام نبوده است. اصل حمله به ایران مورد تأیید اهل بیت بوده است ولی این که در این فتح حق کشی ها و ظلم هایی و چه بسا کتاب سوزی هم شده باشد مورد تأیید اسلام نیست.

آیا اهل سنت با وجود اماکن زیارتی و گنبد و بارگاه با شیعه تضاد اند؟

مهم این است که بدانیم شیعیان و اهل سنت در مورد زیارت با هم هیچ مشکلی ندارند. یکی از علمای بزرگ اهل سنت به نام بخاری در زمان خودش فهرست می کند. 154 قبر که مسلمانان عالم برای زیارت آنها مصائب سفر را تحمل می کنند تا بتوانند زیارت کنند. مانند پیامبر، حضرت خدیجه، محمد حنفیه و ... از جناب عایشه احادیثی داریم که به زیارت پیامبر می رفتند و حاجت می گرفتند. بروید و پرسید از کسانی که به زیارت می روند که آیا این قبر مستقل حاجت می دهد یا نه همه می دانند که قبور از خودشان مستقل چیزی ندارند به خاطر آبرویی که صاحبان قبر در پیش خداوند دارند حاجت می دهند.

نکته جالب دیگر این است که محمد بن عبدالوهاب تا زمانی که زنده بود هیچ شیعه ای را نکشت نه این که نخواهد بلکه آنقدر سنی وجود داشت که می گفتند مشرک اند که زمان به شیعیان نرسید.

در نقد وهابیت آنقدر علمای اهل سنت علیه ابن تیمیه (رهبر فکری محمد بن عبدالوهاب) و وهابیت مقاله دارند که شیعیان یک دهم هم ندارند. پس اهل سنت هم با تفکر وهابیت مخالف است.

اهمیت زنده نگه داشتن روز نهم شوال در چیست؟ و چه اقداماتی را می توان انجام داد؟

این روز مردنی نیست و نشان دهنده مظلومیت شیعه است و این مظلومیت انتظار آفرین است. به همین دلیل است که انتظار در ما زبانه می کشد. باید تلاش کنیم برای تمایز وهابیت و اسلام در میان مردم جهان.

جمله ای از شهید آوینی است که می گوید آخرین جنگ ما جنگ با اسلام آمریکایی است. اسلام آمریکایی شاخه های متفاوتی دارد. داعش یکی از شاخه های اسلام آمریکایی است. آل سعود یکی دیگر از شاخه های آن است و شاخه ای دیگر. همین افرادی هستند که در کشور فسادهای اقتصادی دارند. مانند کسانی که اختلاس می کنند و حقوق های نجومی دارند. مسئله تمایز اسلام حقیقی و اسلام آمریکایی مسئله سختی است. همان طور که امام درباره ی اسلام آمریکایی فرمودند اسلام مرفهین بی درد، سرمایه داران زالو صفت. اسلامی آمریکایی است که سعی می کند یک چهره بد از اسلام ایجاد کند. در ماجرای 11 سپتامبر دیدیم که 15 نفر از 19 فرد مورد اتهام، عربستانی بودند و چند وقت پیش دیدیم که عربستان از اتهام حمله ی 11 سپتامبر تبرئه شد. این نشانه های اسلام آمریکایی است.باید مردم جهان را نسبت به این مسئله آگاه کرد.

یک منبع برای بالا بردن آگاهی نسبت به وهابیت را پیشنهاد دهید.

کتاب آیین وهابیت آیت الله سبحانی کتاب بسیار ارزنده ای است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :